14
Cze 2019

Wycieczka do Ciechanowa i Opinogóry

Koło Gospodyń Wiejskich "Wesołe Nutki" » Kronika » Wycieczka do Ciechanowa i Opinogóry

Seniorzy z KG „Wesołe Nutki” i 4 Koło Sekcji Emerytów i Rencistów w Kadzidle zorganizowali wycieczkę do Ciechanowa i Opinogóry. Tę formę turystyczną zaproponowano kilku kołom gospodyń naszej gminy. Z propozycji skorzystały członkinie KGW w Chudku.

W dniu 14 czerwca 2019 roku wyruszyła wycieczka autokarowa. W czasie jazdy kol. Barbara Dawidczyk po powitaniu wszystkich uczestników zapoznała z głównymi celami wycieczki. Dokładnie przybliżyła wiadomości dotyczące historii Ciechanowa i Opinogóry. Zwróciła uwagę na obiekty, które będą zwiedzane w czasie wycieczki.

Po przyjeździe do Ciechanowa uczestnicy mieli okazję poznać Centrum tego miasta. Następnie zwiedzaliśmy Ruiny zamku książęcego z XIV wieku, gdzie pod koniec wieku na mokradłach rzeki Łydyni książę Janusz I Starszy rozpoczął budowę zamku. Po zamku oprowadziła nas przewodniczka, która przybliżyła nam historię i dzieje tego obiektu. Zwróciła uwagę na zachowane tam zbiory muzealne oraz historię związaną z zamkiem.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie, które znajduje się na Starówce tego miasta przy trójkątnym ryneczku. Zwiedzanie muzeum dla całej grupy seniorów było za tzw. „przysłowiową złotówkę”. Przewodniczka w muzeum przybliżyła nam historię i dzieje Ciechanowa. Nadmieniła, że pierwsze wzmianki o istnieniu niewielkiej osady na terenie miasta pochodzą z VII - X w. O znaczeniu ówczesnego Ciechanowa zdecydowało jego położenie oraz skupienie wokół miasta skarbów – 16 znalezisk. Zwróciła uwagę na rozwój miasta i jego znaczenie w poszczególnych okresach. W muzeum przedstawiona była wystawa martyrologii  ludności polskiej  i żydowskiej w czasie II wojny światowej. Obejrzeliśmy również wystawę malarską.

Po obejrzeniu muzeum wyjechaliśmy do Opinogóry, gdzie zwiedziliśmy cały obiekt muzealny Romantyzmu. Lokalny pejzaż i legendy wywarły niezatarte piętno na twórczości i życiu osobistym wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Dlatego też ta wieś gminna podciechanowska nazywana jest Opinogórą Krasińskich. Obiekty muzealne mają bogatą historię. Można stwierdzić, że splendor rodu Krasińskich opiera się na prochach zmarłych. Po bogatej budowie i rozbudowie  do I wojny światowej następuje dewastacja, rabunek i upadek w czasie I i II wojny światowej. Po 1945 roku władze komunistyczne powodują, że miejsce Krasińskich zajmują władze PGR-u. Dopiero w 1957 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej  podjęło inicjatywę odbudowy Opinogóry. Przedsięwzięcia finansowe były ogromne, odbudowa trwałą bardzo długo, ale lud Opinogóry zainicjował podjęcie z gruzów zabytkowych budowli. Obecnie większość tych obiektów jest udostępniona do zwiedzania. Uczestnicy wycieczki obejrzeli przepiękny park w stylu angielskim, w którym są posągi i altany kamienne, meble, pomniki i fontanny. Następnie zwiedziliśmy pałac, który był ofiarowany jako prezent ślubny w 1843 roku Zygmuntowi Krasińskiemu oraz Elizie z Branickich. Można tu podziwiać ekspozycje obrazów i meble. Z kolei uczestnicy zwiedzili oficynę pałaców i powozownię.

W międzyczasie uczestnicy skorzystali z obiadu, jak też część z kawy i lodów. Po zakończonym zwiedzaniu powróciliśmy do Kadzidła. Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych działań przez Wójta Gminy p. Dariusza Łukaszewskiego za udostepnienie nam autokaru i popieranie naszych inicjatyw.

 

Tekst: Barbara Dawidczyk

Zdjęcia: Janina Gosiewska