23
Wrz 2018

Spotkanie KGW w Komorowie

Koło Gospodyń Wiejskich "Wesołe Nutki" » Kronika » Spotkanie KGW w Komorowie

23 wrześniu 2018 roku Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu ostrołęckiego spotkały się w Komorowie aby uczcić 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożyliśmy kwiaty, następnie poszliśmy na spacer aleją Królów i Hetmanów. Następny etap to muzeum.

Kompleks wojskowy w Komorowie powstał w latach 1988 – 1891 dla wojsk rosyjskich. W 1926 r. przeniesiono tu z Warszawy Szkołę Podchorążych Piechoty, która funkcjonowała do 1939 roku. W 1930 r. zaczęto budowę mauzoleum ku czci powstańców poległych w Powstaniu Listopadowym oraz pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Staraniem pułkownika Ludwika Bociańskiego, komendanta szkoły wzniesiono pomniki królów, hetmanów i Przywódców powstania.

Po kampanii wrześniowej koszary zajęli Niemcy. W roku 1944 część koszarów spłonęła, ale ocalały pomniki i kościół garnizonowy. Idąc pięknymi alejami, które wysadzone są kasztanowcami, brzozami, klonami i dębami zatrzymujemy się przy pomnikach: powstańców: Drzewickiego, Chłopickiego, Sowińskiego, Łukasińskiego, Bema; hetmanów: Chodkiewicza, Tarnowskiego, Czarnieckiego, Żółkiewskiego; królów: Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Bolesława Chrobrego, Jana Sobieskiego. Punktem centralnym jest pomnik Piotra Wysockiego – patrona szkoły.

Obecnie w budynkach koszar nie ma wojska, ale jest instytut, który zajmuje się tworzeniem map do celów cywilnych i wojskowych.

Po obejrzeniu obiektów w Komorowie pojechaliśmy do Lubiejewa, gdzie przywitał nas serdecznie dyrektor szkoły rolniczej, która świętowała 60 rocznicę powstania. Dyrektor opowiedział nam historię szkoły obrazując jej osiągnięcia slajdami.

Następnie niektóre zespoły zaprezentowały swój program artystyczny. Panie z miejscowego koła przygotowały smaczny poczęstunek. A potem była zabawa. Do tańca przygrywała kapela ludowa p. Kani. Bawiliśmy się wspaniale.

 

Tekst:  Barbara Komorowska

Zdjęcia: Alina Miałka