14
Kwi 2019

KGW maluje pisanki i wije palmę

Koło Gospodyń Wiejskich "Wesołe Nutki" » Kronika » KGW maluje pisanki i wije palmę

Okres Wielkiego Postu przed Wielkanocą jest czasem bodaj najbardziej pracowitym w całym roku. W tym bowiem czasie nasze koleżanki, twórczynie ludowe sztuki kurpiowskiej przygotowują swoje prace na kiermasz, który odbywa się w Centrum Kultury Kurpiowskiej w  Kadzidle. Miłośnicy naszej kultury mogą kupić palmy, kwiaty z bibuły, jajka wielkanocne malowane w różne wzory, lalki kurpiowskie, serwetki i obrusy szydełkowe oraz wiele różnych ozdób związanych z tym świętem. Swoje wyroby zaprezentowały nasze koleżanki: Jadwiga Niedźwiedzka, Barbara Dawidczyk i Elżbieta Łaszczych.

Na jednym ze spotkań koleżanki naszego koła uczyły się malować pisanki pod fachową opieką, mistrzyni w tej dziedzinie p. Jadwigi Niedźwiedzkiej.

Wszystkie uczestniczki naszego koła pracowały nad palmą kurpiowską na Niedzielę Palmową w Łysych. Jest to gmina sąsiadująca z naszą. W tym roku był to piękny jubileusz – 50 lat Palmy Kurpiowskiej. W konkursie brało udział 129 palm z różnych miejscowości naszego regionu. Na tę piękną uroczystość przybywa wielu gości z całego kraju. My za swoją palmę otrzymałyśmy upominek od naszego wójta i od Komisji w Łysych. Kolorowe palmy niesione w długim orszaku to niezapomniany widok.

 

Tekst: Barbara Komorowska

Zdjęcia: Jadwiga Niedźwiedzka